• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Czerwca 2021
Po Wt r Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Czy uważasz, że wykorzystanie nowych technologii na lekcjach pomaga w przyswajaniu wiedzy?
 
Home O szkole Historia Dzieje szkoły

Dzieje szkoły

Email Drukuj PDF
Szkoła w Zagórzu - Historia


1 września 1954 r – pismem Kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego powołano Szkołę Podstawową w Sanatorium, które rewalidowało dzieci po Heinego-Medina. Do początku lat 70-tych przebywało tu 2 300 dzieci po przebytej chorobie.

1. Pierwszym kierownikiem Szkoły był nie żyjący już pan KAZIMIERZ BATOR.
Grono początkowo liczyło 4 osoby. Byli to:
- Irena Lenarczyk
- Kazimierz Bator
- Franciszek Jarosz
- Andrzej Leszek Szcześniak

Nauczanie dzieci miało wówczas charakter przyłóżkowy, indywidualny.
Kolejno funkcję kierownika pełnili:
2. Leszek Szczesniak
3. Frańciszej Jarosz
4. Anatol Pasteruk
5. Jan Wilk

W 1961 roku na krótko dyrektorem Sanatorium w Zagórzu zostaje prof. Kazimierz Dąbrowski i od tej chwili Sanatorium staje się dwuprofilowe – zmienia też nazwę na Sanatorium Neuropsychiatrii Dziecięcej. Zwiększa się ilość pracowników pedagogicznych do 37 osób. Funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Zagórzu pełni pani (6)Barbara Główka.
Pracują tu miedzy innymi:

Anatol Pasteruk – wieloletni działacz oświatowy i związkowy. Organizował szkolnictwo polskie na ziemiach zachodnich. Był wizytatorem Wydz. Oświaty w Otwocku oraz radcą prawnym ZNP.

Franciszek Jarosz – współorganizator szkoły w Zagórzu, wieloletni kierownik i nauczyciel tej placówki, instruktor matematyki w ODN, wizytator Departamentu Szkolnictwa Specjalnego Ministerstwa Oświaty Wychowania.

Andrzej Leszek Szcześniak - kierownik i nauczyciel szkoły w Zagórzu, kierownik Ogniska Metodyki Historii POM w Otwocku, kierownik Szkoły Podstawowej w Starej Miłośnie, adiunkt Instytutu Programów i Podręczników Ministerstwa Oświaty i Wychowania, doktor nauk humanistycznych.

W latach 1954 – 1969 przebywało w Zagórzu 2300 dzieci po przebytej chorobie Heinego – Medina. W drugiej połowie lat 60-tych, dzięki masowym szczepieniom niemowląt liczba zachorowań na tę chorobę wyraźnie spadla. Wykorzystując bazę i kadrę zagórzańską zorganizowano oddziały rehabilitacyjne dla dzieci z zaburzeniami narządu ruchu pochodzenia mózgowego oraz oddziały dziecięco-młodzieżowe dla pacjentów z nerwicami i reakcjami nerwicowymi.

W latach 70-tych dostosowując się do aktualnych potrzeb zorganizowano oddziały niosące pomoc młodocianym alkoholikom i narkomanom oraz oddziały dzienne dla dzieci w wieku przedszkolnym z mikrozaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego, wymagające przed rozpoczęciem nauki usprawniania psychoruchowego.

Szkoła w Zagórzu pełni w tym procesie bardzo istotną rolę. Wysoko wyspecjalizowana kadra pracuje z pacjentami przedszkola, Szkoły Podstawowej, Liceum Ogólnokształcącego i Liceum Ogólnokształcącego Wieczorowego (przekwalifikowanego z czasem na Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych) a nauczyciele – wychowawcy pracują z pacjentami w oddziałach leczniczych.

W 1972 r wszystkie Sanatoria Neuropsychiatrii Dziecięcej znajdujące się na terenie woj. warszawskiego w wyniku fuzji ośrodków w Garwolinie, Józefowie, Zagórzu i Rybienku weszły w skład Państwowego Zespołu Sanatoriów Neuropsychiatrii Dziecięcej, który w 1975 r został przemianowany na Stołeczny Zespół Neuropsychiatrycznej Opieki Zdrowotnej dla Dzieci i Młodzieży z siedzibą dyrekcji w Zagórzu.

Kolejnymi Dyrektorami Szkół w Zagórzu byli:
7. Zbigniew Twardowski
8. Bogdan Wójcicki
9. Edward Serwatko
10.Wiesław Czyżewski
11. Elżbieta Wejman
12. Magdalena Drewniak
13. Zbigniew Bugaj
14. Elżbieta Borzymek

Opracowała: Iwonka Jagodzińska

Obecnie funkcje dyrektora sprawuje Hanna Konnak-Mierzyńska. Kieruje 62 osobowym personelem oraz placówkami, w których skład wchodzą:
- Szkoła Podstawowa z dwoma oddziałami przedszkolnymi w Zagórzu
- Gimnazjum w Zagórzu 
- Liceum Ogólnokształcące w Zagórzu 
- Zespół Wychowawczych Zajęć Pozalekcyjnych w oddziałach leczniczych.

Zmieniony: Czwartek, 08 Marzec 2012 13:37
Zmodyfikowany przez: Administrator  

Strona BIP

Mazowsze

Orzeł Biały 

Na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Galeria

dsc00707
Image Detail

Warto zajrzeć

Poniżej prezentujemy linki do strony, które według nas są warte odwiedzenia.

Z ostatniej chwili

Para butów na wysokim obcasie, smartfon i trochę kreatywności. Tyle wystarczy, by pomóc dzieciom chorym na raka!
25 września (piątek) nasze nauczycielki i uczennice założyły szpilki   i zrobiły im zdjęcie, a następnie wrzuciliśmy nasze stopy w butach na szkolnego Facebooka. Za każde zdjęcie Fundacja przekazuje 2 zł na walkę małych wojowników. Opr. W.Roguska